Rottweiler – czy nadaje się do twojego domu?

Rottweilery zaliczane są do jednej z najstarszych ras psów. Były to psy hodowane przez rolników, którzy udoskonalając rasę stworzyły wspaniałego psa stróżującego i pasterskiego. Dzięki swoim unikalnym cechom charakteru Rottweilery zostały w 1920 roku oficjalnie uznane jako psy policyjne!

 

Rottweiler – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: do 68 cm
  • Sierść: prosta, średniej długości, z podszerstkiem
  • Długość życia: 12 lat
  • Waga: do 50 kg

Rottweiler – wzorzec rasy

Idealny Rottweiler według norm FCI to krzepki, czarny pies z wyraźnie odgraniczonymi czerwonobrązowymi znaczeniami. Ze względu na swój charakter idealnie sprawdza się zarówno jako pies służbowy i ratownik, a także jako wspaniały pies do towarzystwa. Rottweilery zostały zaklasyfikowane przez FCI do grupy pinczerów, szanucerów, molosów i szwajcarskich psów do bydła, a w tym do sekcji molosów typu mastifa. Rasę tą obowiązują próby pracy.

Na pierwszy rzut oka Rottweiler to średniej wielkości pies o krępej budowie z wyważonymi proporcjami. Sprawia wrażenie psa silnego, sprawnego i wytrzymałego. Wzorowy wygląd Rottweilera według FCI to:

  • Stosunkowo szeroka czaszka między uszami
  • Stosunkowo wyraźny strop ze słabo zaznaczoną bruzdą czołową
  • Szeroki, czarny nos o dużych nozdrzach
  • Stosunek między długością kufy a mózgoczaszki powinien wynosić między 1 a 1,5
  • Nos prosty, szeroki u nasady
  • Czarne wagi
  • Możliwie jak najciemniejsze dziąsła
  • Szeroka szczęka i żuchwa
  • Średniej wielkości oczy w kształcie migdała, kolory ciemnobrązowego
  • Średniej wielkości wiszące uszy o trójkątnym kształcie
  • Dobrze umięśniona, silna szyja bez luźnej skóry ani podgardla
  • Prosty, mocny grzbiet
  • Szeroki zad
  • Szeroka klatka piersiowa z dobrze rozwiniętym przedpiersiem
  • Mocny ogon w ruchu wzniesiony ku górze. Opuszczony ogon powiniec sięgać co najmniej do pięty.
  • Proste kończyny o mocnym kośćcu

Rottweilery cechują się bardzo konkretnym umaszczeniem. Ich średniej długości sierść jest gęsta i mocno przylegająca do ciała. Posiadają także podszerstek, który nie powinien przebijać się spod włosa okrywowego. Sierść rottweilera jest czarna z wyraźnie odgraniczonym podpalaniem koloru czerwonobrązowego na policzkach, kufie, szyi, piersi, łapach i pod nasadą ogona.

Rottweiler – charakter

Rottweilery z natury mają przyjazne usposobienie. Cechuje je duża pokora i posłuszność, a także duże przywiązanie do właściciela. Z tego względu jest to pies chętnie poddający się szkoleniu. Ponadto rottweilery powinny być spokojne i jednocześnie pewne siebie, chociaż w niektórych liniach obserwuje się skłonność do agresji lub nieśmiałości. Z tego względu Rottweilery nie są zalecane do domów z małymi dziećmi. Są to psy bardzo odważne i opanowane, a także posiadają silnie wykształcony odruch pilnowania, dzięki czemu są to idealne psy obronne. Rottweiler nie może być jednak pozostawiony sam sobie. Wymaga ciągłego kontaktu z człowiekiem, a w innym przypadku może przejawiać zachowania destrukcyjne i znudzony niszczyć przedmioty.

Rottweiler – długość życia

Rottweiler – długość życia

Psy tej rasy żyją średnio 12 lat. Długość i komfort ich życia uzależniona jest od wielu czynników takich jak predyspozycje genetyczne, odpowiednio zbilansowana dieta czy opieka weterynaryjna. Każdy właściciel chce, żeby ich pupil spędził z nimi jak najwięcej lat życia i dożył sędziwego wieku. Żeby tak się stało, warto zacząć już od etapu wybrania odpowiedniej hodowli, która będzie dbała o przekazanie psom odpowiednich genów. Kupując psa z pseudohodowli nie można mieć żadnej pewności, że rodzice szczenięcia zostali przebadani i nie przekażą potomkowi różnych wad wrodzonych.

Rottweiler – zdrowie

Rottweilery tak samo jak psy innych ras zachorować mogą na bardzo wiele różnych groźnych dla zdrowia chorób. Dlatego tak ważne są regularne badania kontrolne u swojego lekarza weterynarii, dzięki którym diagnostyka będzie zdecydowanie sprawniejsza i szybciej będzie można wprowadzić odpowiednie leczenie. Nie należy bagatelizować żadnego objawu i każdy z nich należy omówić z lekarzem weterynarii. Choroby, do których predysponowany jest Rottweiler:

  • Kostniakomięsak – złośliwy nowotwór kości, który rozwija się u 5% psów tej rasy.
  • Młodzieńcze zapalenie kości – spontanicznie przemijająca choroba objawiająca się okresową kulawizną
  • Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) – powoduje kulawiznę i wtórne zapalenie stawu. Leczeniem jest zabieg operacyjny. Ryzyko wystąpienia tej choroby jest u Rottweilerów ponad 2 razy większe niż u innych ras
  • Zaćma – stwierdza się ją u 8% psów tej rasy
  • Zespół rozszerzenia i skrętu żołądka – jest to zagrażająca życiu choroba wynikająca ze skręcenia żołądka wokół jego osi. Wymaga natychmiastowego zabiegu chirurgicznego.

Istnieje też grupa chorób dziedzicznych, które szczególnie często manifestują się u tej rasy. Są to choroby przekazywane z pokolenia na pokolenie, jak np.:

  • Dysplazja stawów łokciowych – wielogenowa wada dziedziczna prowadzi do zapalenia stawów łokciowych. Szacuje się, że dotyczy ona aż 40,3% psów tej rasy. Ryzyko osteochondrozy stawu łokciowego u tej rasy jest nawet 174 razy większe niż u innych ras.
  • Dysplazja stawów biodrowych – wielogenowa wada dziedziczna prowadząca do zwyrodnienia i zapalenia stawów biodrowych. Szacuje się, że dotyczy 20,3% rottweilerów.
  • Zwichnięcie rzepki – wrodzona wiotkość więzadeł rzepki prowadząca do jej zwichnięcia, kulawizny i zwyrodnienia stawu. Choroba leczona jest chirurgicznie.
  • Zapalenie kości i stawów – szacuje się, że prawdopodobieństwa rozwoju tej choroby u Rottweilerów jest 3,8 razy większe niż u innych ras.

Rottweiler – pielęgnacja

Rottweilery mimo swojego stosunkowo krótkiej sierść i tak potrzebują regularnego wyczesywania. Zalecane jest szczotkowanie psa co najmniej 1-2 razy w tygodniu. Zabieg ten nie tylko wyczesuje sierść, a także dodatkowo czyści ją z brudu. Dzięki codziennemu szczotkowaniu można zminimalizować częstość kąpiel do około jednej na dwa miesiące. Do szczotkowania należy używać szczotki z dość sztywnego włosia. Ważne, żeby nie posiadała ona ostrych igieł, które będą raniły skórę zwierzęcia. Pamiętaj o odpowiedniej higienie szczotek i myj je każdorazowo po użyciu – dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji zapalnych skóry.

Rottweilery powinno kąpać się nie częściej niż raz na 2 miesiące. Do tego celu należy używać specjalnie przeznaczonych dla psów szamponów. Ważne, żeby preparat dotarł aż do samej skóry. Następnie należy dokładnie spłukać szampon nie pozostawiając żadnych pozostałości na sierści i skórze zwierzęcia, gdyż mogą one powodować podrażnienia. W trakcie kąpieli uważaj, żeby nie nalać wody do uszu psa, gdyż może spowodować to ryzyko infekcji.

Pamiętaj o regularnym przycinaniu pazurów swojego psa. Zazwyczaj nie wymagają one częstej przycinania, gdyż ścierają się same podczas spacerów. Może jednak zdarzyć się, że będą wymagały dodatkowego przycięcia. Możesz to zrobić w domu za pomocą specjalnych cążków lub skorzystać z pomocy lekarza weterynarii. Uważaj, żeby nie naruszyć macierzy pazura, co  wywoła ból i niewielkie krwawienie.

Bardzo ważnym elementem regularnej pielęgnacji powinno być także szczotkowanie zębów. Zabieg należy wykonywać jak najczęściej, minimum 2 razy w tygodniu. W tym celu użyć należy szczoteczki do zębów z miękkim włosiem lub szczotki specjalnie dedykowanej psom, a także specjalnej pasty do zębów, którą można dostać w gabinecie weterynaryjnym. Pamiętaj, że ludzkie pasty do zębów nie nadają się do stosowania u psów i są dla nich szkodliwe. Regularne szczotkowanie zębów usuwa płytkę bakteryjną, która jest przyczyną pojawienia się kamienia nazębnego oraz stanów zapalnych jamy ustnej. Niezachowanie odpowiedniej higieny doprowadzić może nawet do utraty zębów, a także ogólnoustrojowych stanów zapalnych całego organizmu.

Rottweilera należy przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych już od szczenięcia, dzięki czemu będą sprawiały mu one przyjemność, a sama pielęgnacja będzie szybka i przyjemna także dla właściciela.

Rottweiler – żywienie

Rottweiler – żywienie

Rottweilery jako psy dość dużych rozmiarów wymagają zapewnienia odpowiedniej dawki substancji odżywczych do prawidłowego wzrostu. Na rynku dostępnych jest wiele dobrze zbilansowanych karm komercyjnych, które w pełni pokrywać będą zapotrzebowanie psa na wszystkie witaminy i substancje odżywcze. Bardziej wymagającą opcją jest przygotowywanie diety swojemu psu samodzielnie w domu. Wymaga to przede wszystkim znajomości zapotrzebowania psa na składniki pokarmowe oraz zajmuje dużo więcej czasu niż wysypanie gotowej karmy do miski. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy dietetyka weterynaryjnego, który pomoże ci w ułożeniu diety odpowiedniej dla twojego zwierzęcia. Ważna jest także odpowiednia kaloryczność podawanego psu pokarmu. Zbyt duża ilość kalorii prowadziła będzie do nadwagi, a następnie do otyłości. Są to choroby o poważnych konsekwencjach zdrowotnych. Otyły pies podatny jest o wiele bardziej na rozwój chorób układu ruchu czy sercowo-naczyniowego. Zbyt niska kaloryczność natomiast prowadzić może do niedożywienia, co znacznie osłabi organizm zwierzęcia.

Z uwagi na ryzyko wystąpienia u tej rasy dysplazji stawów łokciowych i biodrowych wskazane jest podawanie psu odpowiednich preparatów wapniowo-witaminowych i chondroprotekcyjnych, które wspomagać będą pracę stawów i opóźniać rozwój choroby.

Rottweiler – szkolenie i wychowanie

Rottweilery uczą się niesamowicie szybko, dlatego ważne jest żeby jak najwcześniej rozpocząć z nimi trening posłuszeństwa i utrwalić pożądane zachowania. Z uwagi na możliwość pojawienia się wrodzonych zachowań dominacyjnych i agresji zalecana jest także wczesna socjalizacja, która pozwoli w przyszłości uniknąć problemów behawioralnych w tej kwestii. Są to psy bardzo silne, które z łatwością potrafią przewrócić dorosłego człowieka. Dlatego pies nie poddany odpowiedniemu szkoleniu może być ciężki do opanowania przez właściciela. Jeśli nie radzisz sobie z tresurą swojego psa, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego psiego trenera lub behawiorysty, który skoryguje błędy i pomoże ci w ułożeniu idealnego psa.

Rottweiler – szczeniaki i hodowla

Szczeniak Rottweilera potrzebuje szczególnej troski jak każde psie dziecko. Jest to wiek, w którym pies jest o wiele bardziej podatny na zachorowanie na śmiertelnie groźne dla jego zdrowia choroby zakaźne, jak np. parwowiroza. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie ustalonego z lekarzem weterynarii kalendarza szczepień oraz izolacja od innych zwierząt w tym okresie. Dla zdrowia szczenięcia dużym zagrożeniem będą także pasożyty wewnętrzne, dlatego takiego malucha należy poddawać regularnym odrobaczeniom co miesiąc do ukończenia 6 roku życia. Jak tylko szczenię pojawi się w twoim domu możesz zacząć trening posłuszeństwa dopasowany do jego wieku. Bardzo ważna jest także wczesna socjalizacja z innymi zwierzętami. W większych miastach działają także psie przedszkola, w których maluch ma szansę poznać inne psy i nawiązać pierwsze więzi w obrębie swojego gatunku.

Hodowla o wysokich standardach dbać będzie o przekazanie szczeniętom jak najlepszych genów, od których zależeć będzie potencjał wystawowy szczenięcia, a także stan zdrowia zwierzęcia. Hodowla powinna być zrzeszona w FCI i posiadać odpowiednią dokumentację dotyczącą pochodzenia szczenięcia i jego rodziców.

Rottweiler – cena

Cena zakupu szczenięcia Rottweilera z certyfikowanej hodowli zrzeszonej w FCI wynosi między 3 a 5 tysięcy złotych. Zakup szczenięcia w obniżonej cenie często wiąże się z zakupem z pseudohowli, która nie przestrzega przepisów dotyczących rozrodu zwierząt i nie dba o przekazywanie szczenięciom odpowiednich genów. Kupując psa z hodowli zrzeszonej w FCI powinieneś otrzymać metrykę oraz dokumenty potwierdzające przebyte szczepienia i odrobaczenia.  Warto także odebrać zwierzę osobiście, żeby zobaczyć w jakich warunkach trzymane są pozostałe psy.

Rottweiler – historia rasy, ciekawostki

  • Rottweilery towarzyszyły Legionom Rzymskim przeprawiającym się przez Alpy. Pełniły ówcześnie rolę psa stróżującego i pasterskiego.
  • Oryginalna nazwa rasy to Rottweiler Metzgerhund, oznaczająca „rzeźnickiego psa z Rottweil. Miejscowość ta uznawana jest za miejsce powstania lokalnych krzyżówek rasy znanej obecnie.
  • Inne źródło podaje, że nazwa rasy wywodzi się od niemieckiego zwrotu Rote Wil oznaczającego „czerwoną płytkę”.
  • Pierwsza księga zarodowa tej rasy powstała w 1924 roku.

Rottweiler – dla kogo?

Rottweilery zalecane są dla właścicieli doświadczonych i dobrze rozumiejących wymagania tej rasy. Psy te mają średnie zapotrzebowanie na ruch, dzięki czemu dobrze czują się zarówno w mieście jak i poza nim. Nieułożone Rottweilery ze względu na ryzyko przejawu zachowań agresywnych i dominujących nie są wskazane do domów z małymi dziećmi. Jeśli masz odpowiednią ilość czasu na trening i zdajesz sobie sprawę z wyzwań z pracy z tą rasą – zdecydowanie będziesz odpowiednim właścicielem Rottweilera.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Drugi pies w domu – jak przygotować się na nowego członka rodziny?
Domowe sposoby na pchły u kota – dowiedz się jak pozbyć się pcheł u kota
Kot gryzie kable w domu – co zrobić?
Zazdrosny pies w domu – jak sobie poradzić?
Drugi kot w domu – jak odpowiednio go wprowadzić?
Kuvasz – lojalny strażnik domu
Jak oduczyć psa sikania w domu?
Czy psy się pocą?
Husky syberyjski – czy nadajesz się na jego towarzysza?
Pies się drapie – czy to świerzb?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *